Vysvětlení pojmů

Neorientujete se v pojmech a typech elekrtronických cigaret? Pojďme si je vysvětlit….

Elektronická cigareta – elektronická cigareta je zařízení, jež se plní tekutou náplní, tzv. E-liquidem.

Tento buďto může a nebo nemusí obsahovat nikotin. Pomocí žhavící hlavy (atomizeru) se pak tekutina odpařuje a vzniká pára podobná dýmu z klasické cigarety.

Každá elektronická cigareta se tedy skládá z několika částí. Tělo elektronické cigarety, které má uvnitř baterii a nádržky – tedy tanku, cartomizeru nebo clearomizeru, což je vlastně zásobník na náplň a současně v něm je umístěna spirálka – žhavící hlava, která díky baterii zajistí odpařování tekutiny a přeměnu na páru.

Aby elektronická cigareta správně fungovala, je třeba:

– plnit e-cigaretu náplní

– nabíjet pomocí příslušné nabíječky

– měnit žhavící hlavu

Na trhu jsou nyní oblíbené i jednorázové elektronické cigarety, princip fungování je stejný a skládají se ze stejných částí, použití je ale jednorázové, tzn. po vykouření předplněné náplně (e-liquidu) cigaretu vyhodíte a odpadá jakákoliv péči o e-cigaretu.

Elektronické cigarety můžeme tak rozdělit na několik kategorií

Klasické elektronické cigarety:

1. Elektronická cigareta tzv. „Pen style“

2. Elektronická cigareta „ AIO“ (all in one)

3. Pod systémy

Všechny druhy klasických e-cigaret jsou určeny jak pro úplné začátečníky, tak pro zkušené uživatele, kteří ale chtějí snadné používání, bez nutnosti cokoliv nastavovat.

1. Pen style

Tato elektronická cigareta ve tvaru úzkého válce se skládá z těla elektronické cigarety, jež má uvnitř baterii a to buďto integrovanou, nebo externí (integrovaná nelze vyjmout, externí ano, lze ji měnit, nabíjet na externí nabíječce) a na baterii se našroubuje tzv. Clearomizer (nebo také cartomizer), což je jakoby zásobník na náplň. Součástí tohoto clearomizeru je již zmíněná žhavící hlava (spirálka). Důležitou součástí clearomizer je samozřejmě náustek. Tento clearomizer může mít horní nebo spodní plnění. Při e-kouření (vapování) je třeba stisknout tlačítko a držet jej po dobu potahu.

Tato konstrukce je nejstarší ze všech druhů.

2. AIO

Elektronická cigareta tohoto typu je tzv. „vše v jednom“. Do těla cigarety je tak integrovaná nejen baterie, ale také zásobník na e-liquid včetně žhavící hlavy. Tento typ je oblíbený pro svoje snadné používání. Zásobník, neboli cartomizer je tak součástí těla elektronické cigarety a plní se pohodlně shora. I tento typ má většinou spínací tlačítko, které jej třeba při potahu stisknout. Můžete se setkat i s tzv. automatickým potahem, kdy spínací tlačítko chybí a e-cigaretu aktivujete potahem.

3. Pod systém

Nejmladší ze všech tří typů je tzv. Pod systém. Tato cigareta změnila tvar, odprostila se od tubovitého tvaru. Je velice pohodlná do dlaně. Pod systém je většinou automatický, tzn. Nemusíte mačkat žádné tlačítko při potahu, e-cigareta sepne automaticky při potahu. Proto je velmi oblíbená.

Cartomizer byl u tohoto typu nahrazen plastovou POD cartridgí, která má většinou již integrovanou žhavící hlavu a mění se tak celá cartridge. Některé typy mají samostatnou POD cartridge a žhavící hlavu, můžete tak měnit obojí nezávisle na sobě, dle potřeby. Součástí POD cartridge je samozřejmě náustek. Do POD cartridge patří náplň, plnění bývá zespod cartridge, pod náustkem, nebo i z boku cartridge.

4. Bateriové gripy a mody

Tyto typy elektronických cigaret jsou určeny pro zkušenější uživatele, nebo pro ty, pro které mají vapování i jako koníček, rádi si zkouší nové věci, chtějí měnit nastavení e-cigarety, popřípadě místo továrních hotových žhavících hlav si připravovat svoje vlastní.

Bateriové gripy mohou mít integrovanou, nebo externí baterii. Integrovaná nelze měnit, externí článek lze snadno z těla gripu vyjmout, nabíjet na externí nabíječce a měnit. Setkáváme se s různými typy článků, mezi nejpoužívanější patří typ 18650. Řada modů je i na 2, nebo dokonce 3 baterie. Bateriové gripy/mody disponují spínacím tlačítkem, při používání je třeba jej stisknout.

Výhodou bateriového gripu je vyšší kapacita baterie, tím pádem déle vydrží bez nabití. Tělo gripu, neboli modu je zpravidla mnohem větší než u klasické

cigarety. Je to díky použité baterii s větší kapacitou, ale také proto, že grip má řadu funkcí, je vybaven displejem a ovládacími tlačítky. Díky funkcním můžete nastavovat výkon dle vaší preference, pro opravdu zkušené uživatele jsou zde pak i pokročilejší funkce. Grip/mod můžete koupit samostatně nebo v sadě s nějakým clearomizerem. Ten je přizpůsobem velkému výkonu gripu, objem clearomizeru bývá také zpravidla mnohem větší než u klasických elektronických cigaret. Na tělo gripu se šroubuje pomocí závitu 510.

S tzv. pod systémem se můžeme setkat i u této kategorie. Zde se místo clearomizeru používá POD tank, jedná se o plastový zásobník na e-liquid, do kterého se vsouvá žhavící hlava. POD tank v těle gripu většinou drží pomocí magnetu.

Slovníček pojmů:

 • AUTOMATICKÁ ELEKTRONICKÁ CIGARETA
 • MANUÁLNÍ ELEKTRONICKÁ CIGARETA
 • JEDNORÁZOVÁ ELEKTRONICKÁ CIGARETA
 • INTEGROVANÁ/EXTERNÍ BATERIE
 • BATERIOVÝ GRIP/ MOD
 • VAPOVÁNÍ
 • MTL POTAH
 • DL POTAH
 • RDL POTAH
 • ATOMIZER-ŽHAVÍCÍ HLAVA
 • CLEAROMIZER, CARTOMIZER,TANK
 • POD CARTRIDGE
 • DIY
 • E-LIQUID
 • MÍCHÁNÍ E-LIQUIDŮ

AUTOMATICKÁ ELEKTRONICKÁ CIGARETA

U tohoto typu elektronické cigarety aktivujete e-cigaretu potahem, není při kouření nutné mačkat žádné tlačítko


MANUÁLNÍ ELEKTRONICKÁ CIGARETA

Narozdíl od automatické, u tohoto typu je třeba při kouření stisknout spínací tlačítko a držet je po dobu potahu. Většina těchto elektronických cigaret disponují tzv. pětiklikem. Pokud stisknete tlačítko 5x rychle za sebou, e-cigareta se vypne/zapne.

INTEGROVANÁ/EXTERNÍ BATERIE

Elektronická cigareta může mít v těle uloženou integrovanou baterii, která je součástí těla a nelze ji vyjmout ani vyměnit, nebo může mít v těle slot pro externí baterii, v tomto případě pak není součástí balení elektronické cigarety a je třeba si baterii dokoupit samostatně. Jedná se většinou o typ baterie 18650, ale můžeme se setkat i světšími jako je typ 17200 nebo 26650 a volit můžete z různých kapacit baterií. V tomto případě můžete baterii nabíjet nejen uvnitř elektronické cigarety, nebo i na externí nabíječce.

JEDNORÁZOVÁ E-CIGARETA

Jednorázová elektronická cigareta slouží na jedno použití. Jakmile vykouříte předplněnou náplň, obsah je většinou 2 ml, cigaretu vyhodíte. U tohoto typu nic nemačkáte, použití je automatické.

BATERIOVÝ GRIP

Je zařízení které nahrazuje se v této době těší velké oblibě. Disponuje spoustu funkcí od nastavení výkonu až po teplotu žhavící spirály. Baterie v gripu jsou často vyměnitelné a proto je možné mít mnohem větší kapacitu než u běžných elektronických cigaret. Nevýhodou je větší hmotnost a rozměry. 

VAPOVÁNÍ

Moderní název pro kouření elektronické cigarety, tedy e-kouření.

MTL POTAH

Jedná se způsob vapování obdobným způsobem jako klasické cigarety, tedy pusa-plíce. Pro tento potah je určena většina klasických elektronických cigaret. Potah je utaženější.

DL POTAH

Tento způsob vapování je s potahem přímo do plic. Jedná se o velmi volný potah. Pro tento potah jsou konstruovány většiny sad bateriových gripů. Náustek clearomizeru je široký, clearomizer většinou disponuje regulací přívodu vzduchu, tak aby jste si volnost potahu mohli nastavit dle potřeby. DL potah nabízí samozřejmě i řada klasických elektronických cigaret.

RDL POTAH

Tento nový pojem a způsob potahu je kombinací MTL a DL potahu. Vznikl z anglického Restricted direct lung a dá se přeložit jako potah přímo do plic v omezené míře. Lze říci že jde o dělící čáru mezi MTL a DL potahem, umožňuje potah přímo do plic, ale nepotřebujete tak velké proudění vzduchu nad žhavící hlavu jako u DL a také nemusíte používat tak nízké odpory. Můžete tak používat i liquidy s vyšším obsahem PG (např. 50/50) než při DL potahu přímo do plic. RDL v podstatě přináší to nejlepší – skvělý chuťový zážitek jako u DL a podobný pocit v krku jako u MTL

ATOMIZER-ŽHAVÍCÍ HLAVA

Atomizer neboli žhavící hlava  je součást elektronické cigarety, která zajišťuje tvorbu dýmu. Zjednodušeňě řečeno „srdce e-cigarety“ se spirálkou a vatou, do které je přiváděn a následně na ní odpařován e-liquid. Průměrná životnost atomizeru je 14 dní až 1 měsíc. Po této době již atomizer ztrácí schopnost vytvářet dým a je třeba jej vyměnit. Interval výměny je hodně individuální, záleží na vašem vlastním pocitu a spokojenosti s chutí a vytvářením dýmu. Nekdy se stane, že se spirálka přepálí a již nevytváří žádný dým. Pak je třeba výměna určitě.

U žhavících hlav rozlišujeme odpor, který spirálka má. Spirálky s odporem do cca 0,5 ohm jsou určeny na potah přímo do plic, tzv DL potah (potah obdobný jako u vodní dýmky), spirálky s odporem od 0,6 ohm jsou určeny na klasický potah MTL, obdobný potahu u klasických cigaret.

CARTOMIZER/CLEAROMIZER

Cartomizer, clearomizer je zjednodušeně řečeno spojení atomizeru a cartridge v jedno. Každý cartomizer obsahuje vlastní atomizer a zásobník e-liquidu. Dle konstrukce cartomizeru a druhu použité žhavící hlavy můžeme cartomizery dělit na DL a MTL, právě podle způsobu potahu, který nabízí. DL cartomizer má široký náustek, regulaci přívodu vzduchu a většinou i větší kapacitu pro e-liquid, který by měl být hustší. Cartomizer neboli clearomizer pro MTL potah je zpravidla menší, má úzký náustek a součástí jsou žhavící hlavy s vyšším odporem, náplně se používají s poměrem 50PG/50VG.

POD CARTRIDGE

Jedná se o jiný typ cartomizeru. Setkáme se s ním u tzv. pod systémů. Do elektronické cigarety se díky magnetu nasadí plastový POD, který má uvnitř samozřejmě také žhavící hlavu/atomizer a plní se do něj liquid. Atomizer může být integrovaný v pod cartridgi a mění se tak současně, nebo je žhavící hlava samostatně a do tanku se jednoduše zasune. I u pod cartridge rozlišujeme zda je určena na MTL nebo DL potah.

DIY

Tato zkratka znamená v překladu „Udělej si sám“ a setkáte se s ním především u cartomizerů. Extistují různé druhy cartomizerů, do kterých si žhavící hlavy vytvoříte podle sebe. Obsahují tak jen jakousi základnu, do které je třeba nainstalovat vatu a spirálku, tzn. Vše co obsahuje uvnitř žhavící hlava továrně vyrobená.

Pod tento pojem můžeme zahrnout i výrobu vlastních liquidů, o které se dočtete v sekci Míchání e-liquidů.

E-LIQUID

Náplň do elektronických cigaret, neboli e-liquid

 je kapalina obsahující látky Propylenglycol (PG), nebo VegetableGlycerin (VG), které slouží k tvorbě kouře.
Obě tyto látky se běžně používají ve zdravotnictví a potravinářství a výrobci e-liquidů vlastní veškeré potřebné certifikáty, zaručující zdravotní nezávadnost všech látek obsažených v e-liquidech.
  E-liquidy se dále rozlišují podle příchutě a obsahu nikotinu. Běžně dostupné jsou e-liquidy  s příchutí tabáku, ovoce, ale i nejrůznějších nápojů a potravin.  Intenzita nikotinu v e-liquidech je udávaná v mg/1 ml a uživatel elektronické cigarety má výhodu výběru množství nikotinu, který bude vdechovat. Na trhu jsou e-liquidy i bez nikotinu. E-liquidy se vyrábí také s různou hustotou, podle toho, do jaké e-cigarety jsou určeny. Pro klasické e-cigarety s potahem MTL jsou určeny e-liquidy s hustotou 50PG/50VG, pro gripy a e-cigarety s potahem DL jsou pak určeny hustější liquidy, kdy je větší poměr VG (který je hustější než PG)

MÍCHÁNÍ E-LIQUIDŮ

Ve snaze co nejvíce snížit náklady na vapování se rozšířilo míchání vlastních liquidů. Princip spočívá ve smíchání základní báze – což je vlastně liquid bez příchutě, s nějakým aromatem, příchutí, kterou máte v oblibě. Varianty jsou dvě.

Buďto smícháte:

2 složky a to bázi, která obsahuje již různou výši nikotinu a nějaké aroma

3 složky a to bází bez nikotinu, nikotinový booster a aroma

U míchání se setkáváme s několika dalšími pojmy a produkty:

Základní báze – je to vlastně e-liquid bez jakékoliv příchutě, v různém poměru PG a VG (jak jsme si již vysvětlili, pro DL a MTL potah se používají odlišné hustoty liquidu). Báze může být čistá, bez obsahu nikotinu, nebo s obsahem nikotinu

Nikotinový booster – jedná se o bázi s vyšším obsahem nikotinu, např. 20Mg, používá se při míchání vlastních e-liquidu, když chceme dosáhnout výsledné náplně s nízkým obsahem nikotinu.

Aroma – koncentrovaná příchuť, která vytváří chuť e-liquidu. Rozlišujeme:

Aroma klasické balení 10 ml: aroma smícháte s bází dle poměru udávaný výrobcem, nebo dle své preference a pro požadovanou intenzitu chuti necháte několik dnů uležet, aby se chuť v bázi správně rozvinula

Shake&Vape aroma: aroma předchystané ve větší lahvičce, kterou dolijete bází. Tato aromata jsou zpravidla koncentrovanější a není třeba je nechávat uležet a můžete je tak používat hned. Nicméně i u nich často výrobce uvádí, že nějaké zrání je ku prospěchu chuti.

Uležení aromatu nemá vliv na funkčnost, ale pouze na výslednou chuť. V míchání se meze nekladou, můžete si vytvořit vlastní e-liquid např. přidáním více druhů příchutí a vytvořit si vlastní mix.